Աշխատաժողով՝ Մեծահասակների կրթության և ուսումնառության ազգային զեկույցին ընդառաջ
Օգոստոսի 19-ին տեղի ունեցավ Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալի և ՀՀ ԿԳՄՍ Նախարարության համագործակցությամբ կազմակերպված «Մեծահասակների կրթության և ուսումնառության ազգային զեկույցին ընդառաջ» աշխատաժողովը։
Հանդիպման սկզբում բացման խոսքով հանդես եկան Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալի տնօրեն Էսթեր Հակոբյանը, ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Սամվել Կարաբեկյանը և ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը։ Վերջինս իր խոսքում ընգծեց այս աշխատաժողովի կարևորությունը, հատկապես՝ 2021-2025 թթ․ Կրթութան ռազմավարության մշակման փուլում։ Կրթության ռազմավարության մեջ կարևոր տեղ է հատկացվելու լրացուցիչ և շարունակական կրթությանը, և 2021-2025թթ․-ին այդ ուղղությամբ նախատեսվում են բազմաթիվ միջոցառումներ։
Աշխատաժողովին մասնակցում էին և՛ պետական կառույցների, և՛ ՀԿ-ների, և՛ միջազգային կազմակերպությունների, և՛ համալսարանների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ոլորտային փորձագետներ և հետազոտողներ։ Համավարակով պայմանավորված՝ մասնակիցների մի մասը հանդիպմանը միացել էր առցանց եղանակով։
Շուրջ 3 ժամ տևած քննարկման ընթացքում  անդրադարձ կատարվեց զեկույցի հիմնական բաժիններին՝ Մեծահասակների կրթության և ուսումնառության քաղաքականությանը, մասնակցությանը, ֆինանսավորմանը, որակին, քաղաքացիական կրթությանը, COVID-19-ով պայմանավորված իրավիճակին։ Զեկույցի վերոնշյալ բաժինների մեծ մասը  լրացվեց տեղում՝ հիմնվելով ներկաների փորձագիտական կարծիքների վրա։ Ավելի ճշգրիտ տվյալներ պահանջող հատվածները կլրացվի ՀՀ ԿԳՄՍՆ Լրացուցիչ և շարունակական կրթության բաժնի կողմից։ Վերջինս նաև կամփոփի  զեկույցի վերջնական տարբերակը և կներկայացնի գործընկերներին և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին։
Մեծահասակների կրթության և ուսումնառության ազգային զեկույցները  ներկայացվում են 3 տարին մեկ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամ երկրների կողմից, որոնց հիման վրա էլ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ամփուփում և կազմում է հայտնի GRALE-ը՝ Մեծահասակների կրթության և ուսումնառության համաշխարհային զեկույցը։  Զեկույցի միջոցով մշտադիտարկվում է Բելեմի գործողութունների շրջանակում   և «Առաջարկություններ Մեծահասակաների կրթության և ուսումնառության վերաբերյալ»  փաստաթղթում սահմանված հիմնական ուղղությունները։

Toward the National Report on Adult Learning and Education
On August 19, a workshop “Toward the National Report on Adult Learning and Education” was held by DVV International Armenia Country Office in cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, RA (MoESCS).
The workshop started by Ms. Ester Hakobyan (DVV International Armenia Country Office Director), Mr. Samvel Karabekyan (Advisor to the Minister of Education, Science, Culture and Sports) and Mr. Arthur Martirosyan (the Deputy Minister of Education and Science, Culture and Sport) providing opening remarks Mr. Martirosyan emphasized the importance of the workshop during a period when the Ministry is developing the “2021-2025 Education Strategy”. The latter will contain a section on Continuous and Non-Formal Education (including Adult Education) with a number of key activities planned in that direction.
Among the workshop participants were representatives of government agencies, NGOs, international organizations, ALE providers, universities, as well as ALE experts and researchers. Due to the COVID 19 some of them joined the workshop online.
The workshop lasted for about 3 hours, during which the main sections of the report were discussed including the ALE policy, governance, financing, participation, quality, citizenship education and the situation conditioned by COVID-19 are. Most of those sections were filled in during the session based on the expert opinions and consensus reached between all those present. Questions requiring more precise information and numbers will be completed by the Department of Supplementary and Continuing Education of MoESCS.  The latter will also finalize and share the report with those present and submit to UNESCO.
ALE national Reports are submitted every three years by the UNESCO Member States on the basis of which UNESCO compiles the GRALE. It monitors whether UNESCO Member States are putting their international ALE commitments into practice. The reports combine survey data, policy analysis and case studies to provide policy-makers and practitioners with sound recommendations and examples of good practice. They present strong evidence on how ALE can help countries address current and future challenges, including the Sustainable Development Goals.