Երիտասարդական ֆորումը որպես «Մեծահասակների կրթությունը՝ ի նպաստ ԿԶՆ-ների» արշավի ամփոփում
«Մեծահասակների կրթությունը՝ ի նպաստ Կայուն զարգացման նպատակների» արշավը եզրափակվեց նոյեմբերի 27-ին Սևանի բիզնես կենտրոնում տեղի ունեցած «ԿԶՆ ԿԱՆԳ ԱՌ Սևանում» երիտասարդական ֆորումով։
Ֆորումին մասնակցում էին 8 երիտասարդական խմբեր ՀՀ տարբեր մարզերից՝ ներկայացնելով ՀԿ-եր, համալսարաններ և գյուղական համայնքներ: Մասնակից երիտասարդները մեկ օրվա ընթացքում ուսումնասիրեցին ՄԱԿ ԿԶՆ-ները տարբեր դիտանկյուններից և մշակեցին ծրագրեր՝ ուղղված կայուն զարգացման նպատակների իրագործմանը։
Գաղափարների մրցույթի գլխավոր մրցանակը շնորհվեց Ծովագյուղի երիտասարդական խմբին, որի ծրագիրն ուղղված էր ԿԶՆ 4-ին՝ «Որակյալ կրթությանը»՝ համայնքում մշակույթի տան վերականգնման և վերագործարկման միջոցով։
«Ամենաստեղծարար գաղափար» անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց «Շենացնենք մեր գյուղը» ՀԿ երիտասարդական թիմը, որի գաղափարն ուղղված էր ԿԶՆ 13-ին՝ Կլիմայի փոփոխության դիմակայմանը՝ թափոնների վերամշակման միջոցով։
«Մասնակիցների համակրանք»-ը բաժին հասավ «Սևան» երիտասարդական ակումբի թիմին, որի ծրագիրն ուղղված էր ԿԶՆ 7-ին և նպատակն էր մատչելի և մաքուր էներգիայի միջոցով համայնքային՝ առավելապես մշակույթային տարածքների և կոթողների լուսավորումը։
Հաղթող թիմերը ստացան մրցանակներ, իսկ մյուս խմբերը՝ խրախուսական նվերներ, քանի որ բոլոր գաղափարներն էլ մրցունակ էին։

Sevan (Armenia) Youth Forum Marks the Completion of the  “Adult Education for Sustainable Development Goals” Campaign
"SDG Stop in Sevan" youth forum was the final event  that concluded the "Adult Education for Sustainable Development Goals" campaign. The forum was held on November 27, at the Sevan Business Center.The forum was attended by 8 youth groups from different regions of the Republic of Armenia and capital Yerevan. They represented Universities, NGOs, rural communities.
The one-day event allowed the participants a rapid immersion into the SDGs and Agenda 2030 generally. Visualization, brainstorming, idea generation were used as tools to introduce SDGs, their local and global context to the attending young people. The teams developed and presented project ideas that could solve a local SDG issue.
The main prize of the Idea Competition was awarded to the Tsovagyugh youth group that focused at SDG 4 - "Quality Education" through a project that proposed to restore and reopen the community culture center.
The winner of the "Most Creative Idea" nomination was the team of " Improve Our Village " NGO and their idea was aimed at SDG 13, i.e. resilience climate change through waste recycling.
The "Participant Support " prize was awarded to "Sevan youth club" team, and their idea in support of  SDG 7 with a goal  to illuminate the monuments and cultural areas of community, through clean energy.